Različiti proizvodi (čajevi, hrana, kozmetika, pripravci, uređaji…) reklamiraju se kao sredstva za detoksikaciju, odnosno čišćenje organizma, odnosno uklanjanje „toksina“ (otrova) iz organizma. Kad je britanska organizacija „Razumno o znanosti“ istražila što je u tim proizvodima i na kojim znanstvenim dokazima počivaju, utvrdili su sljedeće:
1) Sve kompanije koje reklamiraju proizvode imaju svoju definiciju „detoksikacije“
2) U opisu većine proizvoda ne navode se nikakvi dokazi koji bi poduprli tvrdnje proizvođača o „detoksikacijskom“ djelovanju
3) Kad su proizvođače kontaktirali znanstvenici i tražili od njih dokaze o djelotvornosti njihovih proizvoda, većina je priznala da „detoksikacijom“ smatraju banalne stvari kao što je čišćenje.
Zašto je ideja o „detoksikaciji“ potpuno pogrešna?
Našem organizmu „detoksikacija“ različitim proizvodima uopće nije potrebna jer imamo organe kao što su jetra, probavni sustav i bubrezi, čiji je posao uklanjanje nepotrebnih tvari iz organizma. Riječ „detoksikacija“ nema kliničkog značenja, osim u smislu terapije za bolesti ovisnosti i trovanje.
Ako vas zaintrigira neki proizvod za “detoksikaciju”, pitajte proizvođače što zapravo znači ta njihova “detoksikacija” i na kojim znanstvenim dokazima se njihove tvrdnje temelje. “Dugogodišnje iskustvo” i priče o zadovoljstvu klijenata nisu dobri dokazi o učinkovitosti. Tražite prave dokaze o učinkovitosti proizvoda koje vam razni poduzetnici žele prodati.
Urednički tim Dokazi u medicini
Fotografija: TipsTimesAdmin
Objavljeno: 30. studenoga 2014.